Ordförandes rader nr 2-3 2011
Kära irländarvänner!
I skrivande stund lider sommaren mot sitt slut och vi njuter av soliga dagar med lite höstkänsla. Världens bästa ”irländarväder” hälsar min Kelly. Soligt och skönt men inte för varmt, kan det vara bättre väder för härliga långpromenader och aktiviteter i skog och mark. När tidningen kommer ut är vi på väg i rask takt mot vintern. Vi i styrelsen hoppas att många kommer till Hundmässan den 10 december och tittar på utställningen och efteråt tillsammans äter lite julmat. Se notis på annan plats i tidningen.
I styrelsen har vi under våren arbetat mycket med revideringen av RAS nu blivit godkänt av såväl SvTek som SKK. Dokumentet finns i detta nummer av Röda Hund.
Årets rasspecial gick av stapeln i Uppsala den 6 augusti. Vi hade tur med vädret, men tyvärr var uppslutningen ganska liten. Glädjande var dock att vår inbjudna domare Karin Bergbom från Finland, överlag var mycket nöjd med kvaliteten på våra hundar. Stort grattis till MerryMac IRA som blev BIS.
Stort grattis också till de svenska irländare som hade stora framgångar på världsutställningen i Paris där Mac Ruas Hot Hazelnut blev BIR och Red Wire Hells Angel blev Juniorvärldsvinnare och också vann juniorgruppen den dagen.
Många hälsningar
Helene Wahlgren
