Utställningsresultat 2019→ 

 

Västra Kennelklubbens nationella utställning i Ljungskile
2019-08-24
Domare: Catharina Hasselgren, Sverige 3+1 

Hanar                                              
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR 

Red Wire U R Perfet
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Juniorklass EXC JUNKK2 CK BHKL2 R-CERT

Smox Ferrari
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud

Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL3 

Red Wire The Chosen One
Uppfödare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
Ägare Lars Jakobsson, Uddevalla

Tikar                                              
Öppen klass

EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT BIM
CHAMPION

Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

 

Östergötlands Kennelklubbs nordiska utställning i Norrköping
2019-08-18
Domare: Maite Gonzalbo Lorenzo, Spanien 0+1     

Tikar                                                    
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIR

Myrddin's Dream Come True
Uppfödare/Ägare Pella Davies Liljeblad, Hässelby

 

Norsk Kennel Klubs internationella utställning i Lillehammer
2019-08-18
Domare: Svein Bjarne Helgesen, Norge 1+1

Hanar
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL1 CERT CACIB BIR BIG-2
NORSK CHAMPION
MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Tikar                                                    
Unghundsklass EXC UKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIM

MerryMac Frosty Morning
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Anne-Lie Lovrén, Vassmolösa

 

Södermanlands Kennelklubbs nationella utställning i Eskilstuna
2019-08-17
Domare: Benny Blidh von Schedvin, Sverige 0+2   

Tikar                                                  
Unghundsklass EXC UKK1 CK BTKL1 CERT BIR

MerryMac Frosty Morning
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Anne-Lie Lovrén, Vassmolösa

Öppen klass EXC ÖKK1 CK BTKL2 R-CERT

Myrddin's Dream Come True
Uppfödare/Ägare Pella Davies Liljeblad, Hässelby

 

Örebro Läns Kennelklubbs nationella utställning i Askersund
2019-08-11
Domare: Pia Lundberg, Sverige 1+0   

Hanar                                                  
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR

Caroholm's Sirius
Uppfödare/Ägare Carola Holmström, Mariestad

? ?

?

 

Blekinge Kennelklubbs nationella utställning i Ronneby
2019-08-10
Domare: Tom Hehir, Irland 2+3

Hanar                                            
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL2 R-CERT 

The Saga Of Buick Skylark
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Championklass EXC CHKK1 CK BHKL1 CERT BIR
CHAMPION

MerryMac Extra Sensation
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Tikar                                            
Juniorklass

EXC JUNKK1 CK BTKL3 R-CERT

The Saga Of Borgward Arabella
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT BIM

MerryMac Frosty Morning
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Anne-Lie Lovrén, Vassmolösa

Championklass

EXC CHKK1 CK BTKL2

The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

 

Svenska Terrierklubbens nationella utställning i Åsarna
2019-08-03
Domare: Anna-Lena Munkvall Rylander, Sverige 1+0 

Hanar                                                
Unghundsklass EXC UKK1 CK BHKL1 CERT BIR

Abele's Star Avior Glory Way
Uppfödare O I Abeles, Ryssland
Ägare Anette Bodin, Sollefteå